Udělej životní proměnu ZHUBNI UŽ NAVŽDY!

dní
hodin
minut
vteřin

Osobní trenér a výživový poradce

Změna životního stylu je zaručenou metodou, JAK ZHUBNOUT

jakub persin trener opava hubnuti vtip

Velká řada lidí raději zkouší všelijaké marketingové vychytávky na hubnutí (diety, detoxy, zábaly atd.), než aby se pustila do osvědčené metody hubnutí = změny životního stylu. Pokud mezi ně patříš i ty, mám pro tebe jedno doporučení – nevyhazuj své peníze za produkty, které slouží jedinému účelu, a to výdělku pro prodejce.

Raději si pojďme ukázat, co to změna životního stylu opravdu znamená. Třeba na těchto mýtech.

Musím vynechat pečivo

Nemusíš. Jen bys měl volit pečivo celozrnné, vícezrnné, žitné atd. Obecně se prostě vyhnout bílé mouce, protože ta není pro tělo nijak přínosná a snáze se ukládá. Zjednodušeně řečeno.

Musím jíst jen zeleninu a žádné přílohy

Ano, zeleninu určitě do svého jídelníčku zařaď. O tom žádná. Obsahuje vitamíny, minerály a pomůže ti zasytit. Nicméně není sebemenší důvod vyřadit z jídelníčku přílohy. Jen opět musíš volit ty správné, a to i včetně přípravy. Klidně si dopřej těstoviny, ale ty z celozrnné mouky. Dej si brambory. A dokonce s nimi ani nemusíš mít práci. Nejvhodnější varianta je připravit je ve slupce na páře. Tak si totiž zachovají vitamíny a minerály. No a když chceš rýži, vol hnědou, která má více živin, vlákniny a antioxidantů.

V ideálním případě nejez přílohy samostatně, ale vždy v kombinaci s bílkovinou a tukem. Tím snížíš glykemický index potravin a opět ti hrozí menší riziko ukládání tuku.

Musím se vzdát svého oblíbeného jídla

Když se rozhodneš hubnout, tak to automaticky neznamená, že si odepřeš vše co máš rád. Hubnutí je dlouhodobý proces a pouze ten, co to vydrží, zhubne dlouhodobě. Tedy z mého pohledu to neznamená, že už si nikdy nedáš pizzu nebo na oslavě dort… Je to o tom, jak se stravuješ většinu času. A pokud toto máš v pořádku a vyřešeno, tak čas od času ti jídlo, které nemáš v jídelníčku, určitě neuškodí.

Jakou si zvolíš cestu?
Musím přestat pít alkohol

Ano, alkohol obsahuje velké množství kalorií, které jsou navíc prázdné a nějak tě nezasytí, ale i já mám rád pivo a neznamená to, že si jej už nikdy nedám. Funguje dobře ale i to, když alkohol omezíš. Samozřejmě, pokud jej úplně vyřadíš, budeš úspěšnější. Ale co si budeme povídat, žijeme jen jednou a občas nějaká párty není na škodu. Vyresetovat se a pak pokračovat dále.

Musím přestat jíst lepek

Trpíš celiakií? Pokud ne, tak není jediný důvod, proč by si ve své snaze o hubnutí měl vynechávat lepek Je mnoho důležitějších aspektů, na které když se zaměříš, budeš úspěšnější.

Musím zařadit detox

Jarní, podzimní nebo jaký? Nemusíš. Opět i zde jsou daleko důležitější věci než detox. A věř, že tvé tělo se automatickými procesy detoxikuje denně. Například od přijatého alkoholu…

Musím přestat jíst maso

Jeden z mých klientů mi řekl, že by chtěl zhubnout, ale nedovede si představit, že se vzdá masa a grilování. V tu chvíli jsem stal s otevřenou pusou. Vždyť maso je jedním z hlavních zdrojů bílkovin. Maso spíše většinou v jídelníčku klientům navyšuji než ubírám. Samozřejmě tedy pokud nejsou vegetariáni. I bez masa to jde, ale je podstatně složitější na rostlinné stravě dodat tělu kvalitní bílkoviny a je tedy potřeba kombinovat zdroje.

Musím se trápit hlady a držet dietu

Absolutně NE! Dieta je na chvíli a stejně tak vydrží i dosažený úspěch. Nedietuj, ale nauč se jíst správně. Pak tvůj úspěch bude dlouhodobý a z praxe mohu říci, že spíše lidem jídlo přidávám než ubírám.

Musím začít cvičit

Ano, to je za mě pravda. Silový trénink je základním předpokladem pro dlouhotrvající kondici. Protože svaly maji tendenci se zkracovat nebo ochabovat. Silovým tréninkem docílíme toho, aby se to nedělo. Navíc, čím více aktivní hmoty máš, tím snáze se ti bude udržovat váha. A neboj, nutně to neznamená odcházet z fitka po čtyřech. Správně nastavený trénink znamená polovinu úspěchu.

Nemám na změnu energii

To je právě ten paradox. Pravděpodobně jsi bez energie kvůli špatnému životnímu stylu. Opět z praxe mohu říci, že mí klienti již po měsíci cítí více energie a elánu do života. Ono to cvičení, kde tu energii vydáváš, zároveň i to tělo svým způsobem nabíjí.

Hledáš neustále nějaké vychytávky a superpotraviny?

Směřuj svoji energie do tréninku, stravy a pohybu a starost o superpotraviny vynech. Žádná ti nepomůže tak jako tyto základní věci.

Zbav se nadváhy snadno a i vcelku svižně s Jakubem!
A na závěr takový malý tip

Pravděpodobně i teď máš tu nejlepší superpotravinu v lednici. Ptáš se, co to je? Je to obyčejné slepičí vejce. Vejce je bohatým zdrojem řady živin. Obsahuje bílkoviny, vitamíny i minerály a nenasycené tuky. To samozřejmě neznamená, že máš jíst pouze vejce. Chci tím jen říct, že kolikrát je zbytečné hledat bůh ví co, když ta nejlepší cesta ti leží u nohou.

Picture of Jakub Peršín
Jakub Peršín

Osobní trenér a výživový poradce S VÝSLEDKY!

Rubriky