3 nesmysly o cvičení, které ti brání zhubnout

muz cvici cinky

Snad vše kolem cvičení je zatížené různými polopravdami nebo úplnými nesmysly. A jinak tomu není ani u hubnutí. Youtube videa „jak efektivně zhubnout” a různé marketingové vychytávky se velmi často opírají o špatně vytvořené návyky, které jsou zakořeněné v povědomí mnoha lidí jako dogma. Už v dřívějším článku – Změna životního stylu je zaručenou metodou, JAK ZHUBNOUT – jsem se rozepsal o některých z nich. Takže pokud tě trápí to, že musíš při hubnutí vynechat pečivo, přílohy, maso, lepek a vlastně vše, co ti chutná… a místo toho jen držet dietu a zařadit detox, článek si určitě přečti. Ulehčí ti život.

V tomto článku si rozebereme 3 mýty o hubnutí, které se týkají samotného cvičení. Ještě než se ale do nich pustíme, je důležité si zvědomit, že hubnutí je zcela individuální činnost, která vyžaduje osobní přístup = to co funguje někomu, nemusí vůbec fungovat tobě, protože máš jiný metabolismus, genetické předpoklady, věk, kondici, stereotypy, zaměstnání atd. Existují ale ověřené tipy, které ti rozhodně zhubnout pomůžou. Ty najdeš v tomto článku: JAK ZHUBNOUT. 10 tipů z praxe, za které dám ruku do ohně.

Teď už ale pojďme na zmíněné mýty o cvičení, které ti brání dlouhodobě zhubnout.

colliery opava posilovna
Colliery Opava posilovna

1. Silový trénink nepotřebuji, stačí mi kardio

Běhání, jízda na kole nebo rotopedu, plavání, tanec, rychlá chůze,… je kardio, které si většina lidí spojuje s úspěšných hubnutím. A ano, kardio trénink zvyšuje spalování kalorií a pomáhá ke kalorickému deficitu, který je pro hubnutí zcela zásadní, ale pokud chceš zhubnout efektivně, rozhodně nesmíš vynechávat silový trénink. Ten na rozdíl od kardia buduje a udržuje svalovou hmotu a formuje postavu. A stejně jako kardio, i silový trénink výrazně pomáhá spalovat kalorie a zrychluje metabolismus až na dalších 48 hodin po tréninku.

Chybou lávky tedy je, když chceš zhubnout tuk, potíš se každý den při kardiu až do úmoru, ale neuvědomuješ si, že bez silového tréninku a dostatku bílkovin ztrácíš svaly! A pokud jich ztratíš mnoho, budeš mít problém si nízkou váhu udržet, protože méně svalů = pomalejší metabolismus a špatná kondice.

Měj tedy na paměti, že nejlepších výsledků při hubnutí dosáhneš, když budeš správně kombinovat kardio a silové tréninky. A samozřejmě musíš myslet na kalorický deficit a dostatečný příjem bílkovin = správný jídelníček.

Výhody kardia v kostce

  • pomůže dosáhnout kalorického deficitu
  • spaluje kalorie po tréninku
  • pomůže ti udržet chutě k jídlu pod kontrolou
  • zlepší ti celkovou fyzickou kondici

Nevýhody kardia v kostce

  • můžeš ztratit více svalové hmoty
  • nepomůže ti zpevnit a vypracovat postavu

Výhody silového tréninku v kostce

  • zatraktivní postavu
  • pomůže ti dosáhnout kalorického deficitu
  • ochrání svaly a pomůže s jejich růstem
  • spaluje ještě více kalorií po tréninku než v případě kardia
  • pomůže ti dostat chutě na kalorické dobroty pod kontrolu

Nevýhody silového tréninku v kostce

  • průměrně nespaluje tolik kalorií jako vytrvalostní aktivity
  • je technicky náročnější

2. Chci zhubnout břicho, budu dělat cviky jen na břicho

Chci zhubnout stehna, musím dělat hlavně cviky na nohy. Chci zhubnout zadek, budu dělat jenom dřepy. A tak dále… Tohle je bohužel velmi častý mýtus. Takže pozor! Nemůžeš hubnout jen na jedné partii svého těla zařazením izolovaných cviků bez komplexního tréninku. Tvé tělo totiž funguje jako celek a když budeš hubnout nebo přibírat, tak to bude na celém těle (samozřejmě každý z nás má geneticky dané předpoklady pro ukládání tuku na jiných partiích).

Pokud se zaměříš pouze na cvičení konkrétní partie na těle, podpoříš tím akorát růst svalové hmoty na tom daném místě (a když to budeš dělat ještě blbě, tak si vytvoříš i svalové dysbalance – to nechceš). Proto musíš k hubnutí přistupovat komplexně = začít spalovat tuk celkově. A toho docílíš dostatečnou kardio aktivitou v kombinaci s kalorickým deficitem a správně nastaveným silovým tréninkem, při kterém zapojíš do činnosti co nejvíce svalů.

A samozřejmě, můžeš se více zaměřit na danou partii, ale musíš k tomu mít správně nastavený tréninkový plán a jídelníček upravený tak, aby docházelo k zeštíhlení a ne k nabírání objemu.

3. Musím se přinutit cvičit

Hubnutí je hodně o hlavě. A pokud budeš k cvičení přistupovat jako k nutnému zlu, bude mít pro tebe celá snaha rychlý konec. Tvé počáteční nadšení a odhodlání přemůže lenost a znechucení. Velmi pravděpodobně pak zase skončíš u nějakých diet nebo zpět na gauči, u kompu atd.

Proto je v první řadě důležité si uvědomit, že jakýkoliv pohyb je pro tebe prospěšný a především aerobní/kardio aktivity ti díky endorfinům zlepší náladu a přinesou pocity štěstí. Proto ber cvičení jakou součást svého života, kterou děláš rád = najdi si takový sport, který ti je blízky a baví tě. A je jedno, jestli to bude běhání, kolo, kolečkové brusle, plavání, procházky rychlou chůzí nebo třeba rotoped u televize. Jde o pravidelný pohyb, na který se těšíš! Když k tomu přidáš i pravidelný silový trénink a zamakáš na stravě, ZHUBNEŠ A VYTVARUJEŠ svou postavu mnohem snáze.

Pojď si pro svou životní proměnu. ONLINE

Společně odbouráme návyky, které tě dostaly tam, kde jsi nyní (vyřešíme příčinu, jinak se problém vrátí). Na míru tvým potřebám nastavím tréninkový plán i jídelníček. A neboj, nejsem žádný fanatický maniak. Sám si rád zajdu na pivko, dám si chutné jídlo, užiju si volno s rodinou. Po tobě nebudu chtít opak = naladíme vše tak, aby si to zvládl bez velkých komplikací.

Picture of Jakub Peršín
Jakub Peršín

Osobní trenér a výživový poradce S VÝSLEDKY!