Udělej životní proměnu ZHUBNI UŽ NAVŽDY!

dní
hodin
minut
vteřin

Osobní trenér a výživový poradce

Proč je zatraceně důležité mít tréninkový plán při hubnutí

Často se setkávám s tím, že lidé přijdou do fitka zhubnout a bez pořádné rozcvičky hned začnou „jakože cvičit” věci, co nakoukali na internetu např. od svých oblíbených youtuberů. Jenže technika cviků nestojí za nic a může spíše ublížit než pomoci. To, že začátečník neumí techniku je přirozené. Sotva začíná a učí se… ale je rozumné to dělat takto? Přirovnal bych to k situaci, kdy mi nejede auto a já se rozhodnu místo návštěvy odborníka, tedy automechanika, který do svého vzdělání investoval čas a peníze, jít cestou videonávodu. Kolik z vás takhle to auto opravdu opraví? Troufnu si říct, že minimum.

Další věcí jsou pak zdroje. Kolikrát na internetu radí o hubnutí opravdu kdekdo. Lidi, co s hubnutím nemají žádnou zkušenost, protože nikdy hubnout nepotřebovali. Jen staví na tom, že vypadají dobře a mají hodně sledujících. Kolikrát z jejich kanálů proudí nesmysly a mýty. Žároveň prodávají pod slevovými kódy produkty, které ti „zaručeně pomohou zhubnout”, a to ne proto, že tomu věří, ale proto, že z toho mají peníze.

A teď už jádru věci – samotnému tréninkovému plánu

Tréninkový plán je ideálně odborníkem nastavený soubor cviků, který tě provede celým tréninkem. Od zahřátí až po případné vychladnutí na konec.

Takový plán by měl mít tendenci jít dopředu tak, aby oklamal všechny adaptační mechanismy tvého těla. A to proto, že tělo má tu vlastnost, že pokud se nějaká činnost opakuje, zvykne si na ni a ta už dále nepřináší další benefity. Z tohoto důvodů nemůžeš neustále cvičit to samé nebo se stejnými váhami a čekat, že se někam posuneš. Měl by jsi mít přehled o tom, kolik opakování a s jakou vahou si cvičil před měsícem a jak je to teď. Pokud je to číslo stejné, něco je špatně.

Proto mám se svými klienty vyřešený plán skrze tréninkovou aplikaci, kde jim sám každý týden píši nové tréninky, a to na základě jejich výsledků z předchozího týdne. Tím máme jistotu, že se nezastavíme na místě = cvičení přestane mít výsledky, a to bude mít za následek stagnaci, která může vyústit až ke skončení snahy o hubnutí. A jak už jsem zmiňoval v tomto článku: JAK ZHUBNOUT. 10 tipů z praxe, za které dám ruku do ohně, důslednost a pravidelnost je klíčová k dosažení trvalého zhubnutí. Jakmile dojde k demotivaci, tvoje snaha začne mít trhliny, a to je začátek konce.

Tento tréninkový plán by měl rovněž respektovat tvou úroveň „fitness”, tedy to, jestli jsi úplný začátečník, jestli máš nějaké zdravotní potíže, jak velkou nadváhou,… Například cviky, u kterých skáčeš (například Jumping jacks – panák), nemusí být úplně vhodné, protože čím větší je tvá váha tím více trpí tvé klouby.

Tréninkový plán = základní pilíř úspěšného hubnutí

Pokud už ses rozhodl takový plán z internetu použít, doporučuji ho minimálně konzultovat s odborníkem, například skrze tréninkový koučink, což je služba, kde se dozvíš jestli je plán vhodný právě pro tebe a jak ho případně upravit atd. Nicméně, daleko vhodnější je nechat si tento plán sestavit na míru a je to jeden ze základních pilířů v úspěšném hubnutí.

Kontrolní mechanismus = druhý pilíř úspěšného hubnutí

To jestli daný plán funguje a plní tvé požadavky, k tomu by pak měl sloužit správně nastavený kontrolní mechanismus. Což určitě není jen číslo na váze! V ideálním případě je to měření na InBody váze, kde se přesně dozvíš podle změny ve složení tvého těla, zda plán funguje nebo ne. Toto mají všichni mí klienti na osobní tréninky ZDARMA a je to pro nás základní nástroj.

Pokud ale nemáš možnost sledovat výsledky skrze tento nástroj, použij starou klasiku. Udělej si fotku vždy na začátku měsíce a porovnávej výsledky na jeho konci. Změř si krejčovským metrem obvod pasu, hrudníku, boků a případně dalších partií, co tě zajímají. Měř vždy ráno a na lačno.

Přeji ti s tvým plánem úspěch a pamatuj, že jsem zde, abych ti pomohl. Stačí napsat.

Jakub Peršín
Jakub Peršín

Osobní trenér a výživový poradce S VÝSLEDKY!

Rubriky