Udělej životní proměnu ZHUBNI UŽ NAVŽDY!

dní
hodin
minut
vteřin

Osobní trenér a výživový poradce

JAK ZHUBNOUT. 10 tipů z praxe, za které dám ruku do ohně

jakub persin hubnuti opava klientka cviky

Je tady leden. Měsíc, kdy si spoustu lidí dalo předsevzetí, že tento rok zhubne. Pokud jsi i ty jeden z nich, možná tě bude zajímat pár ověřených tipů, které ti ve tvé snaze zaručeně pomohou. Vše jsou to věci z praxe a já dám ruku do ohně za to, že pokud je budeš správně dodržovat, bude tvá snaha 100% úspěšná.

Tak pojďme na ně!

1. Kvalitně spi 7 až 8 hodin denně

Výzkumy prokázaly, že je rozdíl v úbytku tukové hmoty v případě, že spíš 5 hodin, nebo 7 hodin a více. Rozdíl v hubnutí mezi kvalitním spánkem a krátkým nedostatečným spánkem může být i v řádech kilogramů! Je tak důležité mít vyřešenou takzvanou „spánkovou hygienu”. O co přesně jde a jak lépe kvalitně spát, o tom se určitě rozepíšu v jiném článku.

2. Pij dostatek vody

Měj na paměti, že lidské tělo se skládá z velké části právě z vody a ta je důležitá pro spoustu procesů. Dospělý člověk by měl vypít cca 2 až 2,5 litrů VODY denně a v létě ještě více. Věř tomu, že pokud si doteď pil slazené nápoje a minerálky, tak změna za čistou vodu ti neskutečně prospěje a tvá snaha o hubnutí bude mnohem efektivnější. Můžou to totiž být právě ty skryté kalorie v cukru z tvého oblíbeného nápoje, které ti brání hubnout.

vyzivove poradenstvi opava jakub persin
Jsme velmi spokojeni s výsledky!

3. Hladovění nefunguje! Jez dostatečně a kvalitně

Spousta lidí je překvapená, když spolu řešíme jídelníček, kolik toho mají najednou jíst. „Vždyť je toho tolik, to přece nemůžu sníst a už vůbec na to zhubnout.” Ale opak je pravdou! Pokud jíš nekvalitní zpracované potraviny, přijímáš v malém objemu velké množství kalorií, protože většinou jde o plno cukru a tuku. Když ale tyto kalorie převedeš na potraviny, které si sám vytvoříš z kvalitních surovin, nikoliv z polotovarů, bude ten objem jídla mnohem větší. Více tě zasytí a dostaneš do těla tolik důležité bílkoviny, které ve zpracovaných jídlech bývají v nedostatečném množství.

4. Buduj svalovou hmotu

Toto je podle mě jeden ze základních pilířů samotného udržitelného hubnutí! Silový trénink je pro mne základ, který se mnou absolvují všichni klienti. Zjednodušeně řečeno, silový trénink nám zrychlý metabolismus, a to hned dvěma způsoby. První je, že po tréninku bude docházet k regeneraci svalů. Ta může trvat až 48 hodin, kdy během této doby si tělo vezme více energie pro jejich opravu. Druhá důležitá věc je ta, že svaly si berou energii a díky tomu pomáhají v pálení přijatých kalorií jen tím, že je máme. Proto by mělo být prioritou každého člověka budovat a udržovat si svou svalovou hmotu. A taky proto není úplně nejvhodnější způsob hubnout například jen pomocí běhu.

5. Najdi si pravidelnost a řád

Pokud má být tvá snaha úspěšná, musíš si v ní najít pravidelnost. Vytvořit si rutiny. Například silový trénink by měl v případě začátečníka být vykonáván co dva dny. Pak si tedy můžeš vytvořit rutinu, že cvičit budeš např. v pondělí, ve středu a v pátek. Jakmile máš své rutiny, nastavíš si je jako své priority a jdeš si za nimi! Snáze se ti pak plánuje čas, když víš, co vše musíš stihnout.

6. Nepij alkohol. Nebo ho alespoň omez

Alkohol, ať chcete nebo ne, jsou jen prázdné kalorie a dokážete si jimy hodně rychle zvednout kalorický příjem a lehce tak přejít do kalorického nadbytku. To znamená, že přijmete více kalorií než potřebujete, a tím pádem budete přibírat místo toho, abyste hubli. Například jedno pivo desítka má okolo 200 kcal, což není tak hrozné, ale když těch piv dáte pět, už je to spousta kalorií. Přijde mi tak škoda se celý týden snažit a pak v pátek svou snahu takto zahodit. Proto minimálně zvaž omezení alkoholu v době, kdy chceš hubnout.

7. Nastav si cíle a kontrolu výsledků

Správně nastavený kontrolní mechanismus je rovněž základem úspěchu. Mnoho klientů mi říká, že nehubne, že mají pocit, že dokonce přibírají. Že se doma váží každý den a ta váha je pořád vysoká. Takže POZOR, je nesmysl se vážit denně, protože váha prostě bude kolísat. Vážení má smysl 1× za měsíc a je velice důležité zjistit, v čem ta konečná váha je. Často se stávají situace, kdy váha ukazuje stejně, ale pokud použiješ moderní přístroj, kterým je váha InBody, zjistíš konkrétní zastoupení svalů i tuků.
A TADY DOCHÁZÍ NA LÁMÁNÍ CHLEBA. Pokud se člověk opravdu snažil a dělal vše dobře, zhubne pouze tuk a svaly buď udrží nebo nějaké vybuduje. A ty samozřejmě něco váží. Proto může váha ukazovat stejné číslo, ale tělo bude vypadat jinak = tento proces se projeví hlavně na centimetrech.

8. Hýbej se i mimo trénink. Choď pěšky, používej schody,…

Jedna ze zásadních věci při hubnutí je držet se v kalorickém deficitu. Toho snadno dosáhneš, když budeš aktivní. Doporučuje se alespoň deset tisíc kroků denně. Ale kromě toho můžeš zapojit různé aktivity jako je plavání, běh, kolo a nebo už jen ta klasická procházka. Věř, že budeš mnohem úspěšnější v momentě, kdy se přestaneš bránit pohybu.

Tréning u Jakuba Peršína v Colliery Opava
9. Nech si poradit od odborníka

Mnoho lidí říká, že nemá na odborníka peníze. Že je to drahé. Ale tito lidé s největší pravděpodobností zkoušejí různé „vychytávky” na hubnutí, diety atd. atd. Nic z toho ale nefunguje a až na to přijdou, tak rezignují na celou snahu o hubnutí, se stejnou váhou, ale oloupeni o své peníze a hlavně spoustu času. Posledně mi jedna klientka řekla „já když si to spočítám, tak za své marné pokusy jsem dala mnohem více peněz než po mě chceš teď ty.”

10. NEHLEDEJ VÝMLUVY, ALE CESTY

A toto je zcela nejdůležitější! Nevymlouvej se, že něco nejde. Hledej způsoby, jak to půjde. To je ta cesta k úspěchu. Například já, když jsem hubnul, chodil jsem trénovat hned po práci. Občas se ale stalo, že jsem měl celodenní směnu a po práci už nebylo kdy. Mohl jsme se na to vykašlat a říct si že to nejde… já ale místo toho stával o dvě hodiny dřív a trénoval jsem v pět ráno, abych svůj plán splnil. A toto bude to zásadní pro tvůj úspěch!

Společně najdeme tu nejlepší cestu k trvalému zhubnutí

Odbouráme návyky, které tě dostaly tam, kde jsi nyní. Na míru tvým potřebám nastavím tréninkový plán i jídelníček. Budu tvou oporou a efektivním vedením po celé cestě k vytouženému tělu. Svůj progres uvidíš pravidelně i v datech díky moderní In Body váze.

Jakub Peršín – Kdo jsem?

Do trvalé změny tvého těla se můžeme pustit buď osobně v gymu Colliery Opava, nebo skrze online coaching, ať už jsi kdekoliv v ČR. Služby můžeš také darovat.

Jakub Peršín
Jakub Peršín

Osobní trenér a výživový poradce S VÝSLEDKY!

Rubriky